Follow the leader

Discus thrower Melisa Garcia competes in Friday's TCAL

Fresh off a scholarship offer from Pepperdine University, which
was quickly accepted, Gilroy High long-distance runner Derek Pesta
did his best to show the rest of the Tri-County Athletic League
what his future holds.
Four minutes and 33.15 seconds was all it took for the senior to
complete the 1,600-meter race, giving his school the first of five
individual titles at Friday’s league championships being held at
Garcia-Elder Sports Complex in Gilroy.
Fresh off a scholarship offer from Pepperdine University, which was quickly accepted, Gilroy High long-distance runner Derek Pesta did his best to show the rest of the Tri-County Athletic League what his future holds.

Four minutes and 33.15 seconds was all it took for the senior to complete the 1,600-meter race, giving his school the first of five individual titles at Friday’s league championships being held at Garcia-Elder Sports Complex in Gilroy.

“I’m so stoked,” said Pesta, who will be attending Pepperdine on a partial academic and athletic scholarship. “It’s like a dream come true. Winning this race was so cool. It’s a great way to finish my season.”

Along with fellow GHS cross-country runner Kathleen Miller, who captured the crown in the girls’ 3,200 in 11:20.17, the Mustangs’ three other champions included sophomore Sara Unadia (100 Hurdles, 16.29), freshman high jumper Alison Green (five feet) and junior sprinter Peter Guenther (100-meter dash, 11.24).

With only the top two girls and top three boys advancing from each event to the Central Coast Section Semifinals being held in Gilroy on Saturday, the Mustangs featured several performers who had everything on the line. After missing third place in the 110 High Hurdles by .02 seconds, Guenther needed a strong showing in the 100-meter dash to qualify in an individual event.

“I wanted [the 100 title] real bad,” Guenther said. “I had confidence in it, but I knew there were other good people (in the race). I didn’t want to be too prideful.”

Guenther’s humble pie paid off, as he won the 100 before taking third in the 300 hurdles to qualify in that event as well.

Guenther’s showing in the 110 hurdles was more bad luck than anything, according to Gilroy head coach Jeff Myers.

“When the whole field [sets personal records] and you don’t, that makes it tough,” Myers said.

San Benito cruised to TCAL team titles on both the boys’ and girls’ side, winning their seventh and second titles in a row, respectively. Gilroy finished in fourth on the boys’ side and fifth on the girls’, mainly due to a lack of depth. Where San Benito often had three or more individuals in each event, Gilroy was lucky to match that number. Knowing a team title was out of reach could have played into the results.

“If your team is fighting for a league title, it gives you a little extra juice,” Myers said.

Unadia didn’t need much of a push in her events, as she won the 100 hurdles by more than a couple strides. After the race, she said her goal is to make an impression at CCS, which will be holding the finals on Friday, May 23 in Gilroy.

“Hopefully, PR-ing by a lot,” Unadia said after setting a personal record in the hurdles with a time of 16.29. “The girls are so much faster (at CCS), but I like running against faster girls; it pushes me.”

Myers thought the result was as expected. “Watching her all year long, no one was even close to her (in league),” he said.

Other strong showings for Gilroy included Elise Ogle, who took third in the 1,600 after being slowed by an ankle injury late in the year, Unadia’s second-place finish in the high jump (4-10), Pesta’s third in the 3,200 (10:01.73), Travis Reyes taking third in the 100 and 200, and the boys’ 4×100 relay team taking second overall.

Women – Varsity – Team Rankings – 16 Events Scored

===============================================================================

1) San Benito (Hollister) 121

2) Salinas 108

3) North Salinas 71

4) Everett Alvarez 53

5) Gilroy 50

6) Notre Dame (Salinas) 48

7) Alisal 45

Women – Junior Varsity – Team Rankings – 16 Events Scored

===============================================================================

1) Salinas 129.50

2) San Benito (Hollister) 103

3) North Salinas 80

4) Gilroy 78

5) Notre Dame (Salinas) 72.50

6) Alisal 19

7) Everett Alvarez 12

Men – Varsity – Team Rankings – 16 Events Scored

===============================================================================

1) San Benito (Hollister) 154

2) Salinas 74

3) Palma 73

4) Gilroy 56

5) North Salinas 54

6) Everett Alvarez 53

7) Alisal 32

Men – Junior Varsity – Team Rankings – 16 Events Scored

===============================================================================

1) Salinas 153

2) Gilroy 87

3) Alisal 86

4) Palma 83

5) North Salinas 53

6) San Benito (Hollister) 28

7) Everett Alvarez 6

TCAL Championship Results

Girls 100 Meter Dash Varsity

================================================================

MEET: R 12.59 5/15/2004 Raquel Butler, Gilroy

Name Year School Finals

================================================================

Finals

1 Kelsey Russell Jr San Benito 13.04

2 Hilary Servatius Jr Salinas 13.17

3 LaVesha Jones So Everett Alvarez 13.27

4 Kim Ruelas Sr North Salinas 13.32

5 Treya Winfield Sr North Salinas 13.48

6 Sophie Coelho So San Benito 13.62

7 Caity Michels So Notre Dame 13.67

8 Katherine Wells So North Salinas 13.69

9 Kiara Medina So Notre Dame 13.71

Girls 200 Meter Dash Varsity

================================================================

MEET: R 25.48 5/14/2003 Jamie O’Brian, San Benito

Name Year School Finals

================================================================

1 Hilary Servatius Jr Salinas 26.91

2 Treya Winfield Sr North Salinas 27.34

3 Aimee Sawyer So Salinas 27.35

4 Marisa Ruvalcaba Sr Alisal 27.76

5 Monique Bishop So San Benito 27.76

6 LaVesha Jones So Everett Alvarez 28.00

7 Kiara Medina So Notre Dame 28.05

8 Katherine Wells So North Salinas 28.26

9 Devon Cravens Jr Salinas 28.47

Girls 400 Meter Dash Varsity

================================================================

MEET: R 57.68 5/15/2004 Raquel Butler, Gilroy

Name Year School Finals

================================================================

1 Dakota Sanchez Sr Everett Alvarez 58.82

3 Aimee Sawyer So Salinas 62.42

4 Leticia Saldana Sr North Salinas 63.08

5 Marisa Ruvalcaba Sr Alisal 63.15

6 Amy Thomas So Notre Dame 63.34

7 Chelsea Emilio So San Benito 65.47

8 Rita Castro Fr Everett Alvarez 65.92

9 Nichole Ramos Sr Everett Alvarez 66.17

Girls 800 Meter Run Varsity

================================================================

MEET: R 2:18.56 5/13/2006 Amanda Boyd, San Benito

Name Year School Finals

================================================================

1 Kelsey Palassou So Salinas 2:20.17

2 Kirsten White Sr Salinas 2:21.86

3 Courtney Allen Jr San Benito 2:24.43

4 Brandie Rodriguez So Gilroy 2:26.22

5 Dariani Salvador So Alisal 2:27.89

6 Amparo Olivo Sr Everett Alvarez 2:28.41

7 Cecilia Cardenas Sr Salinas 2:30.73

8 Ana Rosa Duarte So San Benito 2:32.97

9 Leticia Saldana Sr North Salinas 2:32.99

10 Vanessa Farias Jr San Benito 2:37.34

Girls 1600 Meter Run Varsity

================================================================

MEET: R 5:08.61 5/11/2007 Courtney Allen, San Benito

Name Year School Finals

================================================================

1 Courtney Allen Jr San Benito 5:20.38

2 Dariani Salvador So Alisal 5:23.23

3 Elise Ogle So Gilroy 5:25.64

4 Ana Rosa Duarte So San Benito 5:35.98

5 Amparo Olivo Sr Everett Alvarez 5:37.25

6 Vanessa Farias Jr San Benito 5:42.26

7 Victoria Alcala Fr Everett Alvarez 5:44.01

8 Sused Cabrera Jr North Salinas 5:48.26

9 Dayna Casillas Fr San Benito 5:54.28

Girls 3200 Meter Run Varsity

================================================================

MEET: R 11:30.47 5/11/2007 Shannon McVannel, Salinas

Name Year School Finals

================================================================

1 Kathleen Miller Jr Gilroy 11:20.17R

2 Courtney Allen Jr San Benito 11:54.94

3 Susanne Andresen Sr Salinas 12:15.13

4 Victoria Alcala Fr Everett Alvarez 12:30.14

5 Christine Bobula Jr Gilroy 12:36.39

6 Dayna Casillas Fr San Benito 12:49.29

7 Gerry Dy Sr Notre Dame 13:02.03

8 Sused Cabrera Jr North Salinas 13:12.45

9 Jackie Frias Sr Everett Alvarez 13:39.62

Girls 100 Meter Hurdles Varsity

================================================================

MEET: R 16.45 5/15/2004 Stephanie Christie, Salinas

Name Year School Finals

================================================================

1 Sarah Una Dia So Gilroy 16.29R

2 Rosa Valenzuela Sr Alisal 16.84

3 Kelly Salmon Sr Salinas 17.27

4 Caity Michels So Notre Dame 17.57

5 India Grayson So North Salinas 17.62

6 Ellen Dungy Jr San Benito 17.63

7 Lili Villagomez Sr San Benito 17.73

8 Angelica Banuelos Jr San Benito 17.81

9 Maggie Valenzuela So Everett Alvarez 18.35

Girls 300 Meter Hurdles Varsity

================================================================

MEET: R 46.32 5/15/2004 Jamie O’ brian, San Benito

Name Year School Finals

================================================================

1 Dakota Sanchez Sr Everett Alvarez 45.85R

2 Kelly Salmon Sr Salinas 46.82

3 Corrissa Villapando Jr Notre Dame 47.90

4 Kim Ruelas Sr North Salinas 49.24

5 Rosa Valenzuela Sr Alisal 49.51

6 Nastascia (Sassy) Osborn So North Salinas 50.65

7 Esme Gonzalez Sr San Benito 50.74

8 Rhaissel Perez Fr Everett Alvarez 51.65

9 Ellen Dungy Jr San Benito 52.29

Girls 4×100 Meter Relay Varsity

================================================================

MEET: R 50.12 5/11/2007 North Salinas

School Finals

================================================================

1 North Salinas 50.79

2 Salinas 50.91

3 San Benito (Hollister) 50.91

4 Notre Dame (Salinas) 50.93

5 Everett Alvarez 51.67

6 Alisal 53.49

Girls 4×400 Meter Relay Varsity

================================================================

MEET: R 4:07.97 5/11/2007 Salinas

School Finals

================================================================

1 Salinas 4:07.8hR

2 Notre Dame (Salinas) 4:11.9h

3 Everett Alvarez 4:13.8h

4 San Benito (Hollister) 4:15.8h

5 Alisal 4:16.4h

6 North Salinas 4:25.00

Girls High Jump Varsity

================================================================

MEET: R 5-02 5/14/2003 Sarah Groman, San Benito

Name Year School Finals

================================================================

1 Alison Green Fr Gilroy 5-00.00

2 Sarah Una Dia So Gilroy 4-10.00

3 Jordan Sidor So Salinas 4-10.00

4 Ellen Dungy Jr San Benito 4-10.00

5 Becky Kemper So North Salinas 4-08.00

6 Lauren Adameck Jr San Benito 4-06.00

7 Megan Garrett Sr San Benito 4-04.00

7 India Grayson So North Salinas 4-04.00

— Natalie Bunch So Everett Alvarez NH

Girls Pole Vault Varsity

================================================================

MEET: R 10-06 5/14/2003 Stephanie Starritt, San Benito

Name Year School Finals

================================================================

1 Natalie Becker Jr San Benito 8-06.00

2 Meghan Delatorre Jr San Benito 8-06.00

3 Monique Bishop So San Benito 8-06.00

4 Sophie Coelho So San Benito 8-00.00

5 Pamela Valenzuela Jr North Salinas 7-00.00

6 Jenny Tijing Sr North Salinas 7-00.00

7 Vianca Galvan Sr Alisal 6-06.00

— Sabrina Washington So North Salinas NH

Girls Long Jump Varsity

================================================================

MEET: R 16-09.25 5/15/2004 Kristen Montgomery, Salinas

Name Year School Finals

================================================================

1 Jacquelyn Lee Jr Salinas 15-11.00

2 Annie Busch Sr Notre Dame 15-03.25

3 Frankie Bonano Jr Notre Dame 15-03.25

4 Amy Woo Fr North Salinas 15-01.75

5 Kelsey Russell Jr San Benito 15-00.00

6 LaVesha Jones So Everett Alvarez 14-09.00

7 Lauren Adameck Jr San Benito 14-07.25

8 Kelly Lukko Jr Notre Dame 14-06.75

9 Becky Kemper So North Salinas 13-11.00

Girls Triple Jump Varsity

================================================================

MEET: R 36-00.25 5/15/2004 Danielle Andrewson, San Benito

Name Year School Finals

================================================================

1 Annie Busch Sr Notre Dame 34-07.25

2 Maria Suarez So Alisal 33-00.00

3 Jacquelyn Lee Jr Salinas 32-02.75

4 Natalie Bunch So Everett Alvarez 32-02.25

5 Treya Winfield Sr North Salinas 31-09.00

6 Amy Woo Fr North Salinas 31-06.25

7 Esme Gonzalez Sr San Benito 31-01.75

8 Julianne Leong Jr Gilroy 30-07.25

9 Chelsea Freitas Jr San Benito 30-03.25

Girls Shot Put Varsity

================================================================

MEET: R 36-06.50 5/11/2007 Lila Yoldi, San Benito

Name Year School Finals

================================================================

1 Adrianna Ponce Jr North Salinas 40-01.00R

2 Lila Yoldi Sr San Benito 36-11.25R

3 Brianna Sullen So North Salinas 36-04.50

4 Kayla Hanson Jr Everett Alvarez 35-00.00

5 Gina Abbott Jr North Salinas 34-03.00

6 Chelsea Campbell Sr North Salinas 33-04.50

7 Sarah Yoldi Sr San Benito 32-10.00

8 Hazel Gapul Sr Alisal 32-09.75

9 Raena Hocog Jr Everett Alvarez 31-01.50

Girls Discus Throw Varsity

================================================================

MEET: R 138-07 5/14/2003 Naomi Ruiz, San Benito

Name Year School Finals

================================================================

1 Sarah Yoldi Sr San Benito 115-04

2 Hazel Gapul Sr Alisal 105-08

3 Lila Yoldi Sr San Benito 101-01

4 Brianna Sullen So North Salinas 97-01

5 Raena Hocog Jr Everett Alvarez 94-02

6 Marisol Barbosa Sr Notre Dame 90-09

7 Melisa Garcia Jr Gilroy 90-07

8 Gina Abbott Jr North Salinas 88-11

9 Jennifer Temperino So San Benito 84-04

Girls 100 Meter Dash Junior Varsity

================================================================

MEET: R 13.71 5/15/2004 Ashley Luef, Salinas

Name Year School Finals

================================================================

1 Kristine Olivas So North Salinas 13.72

2 Lindsey Foster So Gilroy 13.76

3 Taylor Silva So Notre Dame 13.98

4 Reyna Burzota Fr Gilroy 14.04

5 Taryn Winfield So North Salinas 14.09

6 Kasandra Kachakji So Gilroy 14.11

7 Raquel Lopez Fr Notre Dame 14.26

8 Amanda Erling Fr Salinas 14.27

9 Desirre Robledo Jr Salinas 14.44

Girls 200 Meter Dash Junior Varsity

================================================================

MEET: R 27.98 5/6/2008 Lindsey Foster, Gilroy

Name Year School Finals

================================================================

1 Lindsey Foster So Gilroy 27.70R

2 Erica Sterling Fr Notre Dame 28.33

3 Taylor Silva So Notre Dame 28.79

4 Deidre Medrano Fr Everett Alvarez 29.07

5 Amanda Erling Fr Salinas 29.17

6 Taylor Shaut Fr Gilroy 29.19

7 Krystina Parco So Notre Dame 29.39

8 Kristine Olivas So North Salinas 29.50

9 Raquel Lopez Fr Notre Dame 29.65

Girls 400 Meter Dash Junior Varsity

================================================================

MEET: R 63.14 5/13/2006 Jackie Lee, Salinas

Name Year School Finals

================================================================

1 Erica Sterling Fr Notre Dame 63.75

2 Andrianna Rivas So Everett Alvarez 66.91

3 Sarah Lewington Fr Salinas 66.96

4 Krystina Parco So Notre Dame 67.02

5 Marybeth Duda So Notre Dame 69.66

6 Linnea Shorey Fr San Benito 71.76

Girls 800 Meter Run Junior Varsity

================================================================

MEET: R 2:31.56 5/11/2007 Sydney Busch, Notre Dame

Name Year School Finals

================================================================

1 Karen Pedraza Fr North Salinas 2:36.21

2 Cristina Villalobos So Salinas 2:38.62

3 Mari Olmos Fr Gilroy 2:40.15

4 Stephanie Castro Jr Salinas 2:40.95

5 Jocelyn Gonzalez Fr Salinas 2:44.51

6 Agnes Portal So Alisal 2:47.05

7 Grace Tobias Fr San Benito 2:47.47

8 Stephanie Ramirez So Salinas 2:48.11

9 Elizabeth Moreno Jr San Benito 3:05.80

Girls 1600 Meter Run Junior Varsity

================================================================

MEET: R 5:36.89 5/11/2007 Kristina Vasquez, San Benito

Name Year School Finals

================================================================

1 Karen Pedraza Fr North Salinas 5:46.12

2 Grace Tobias Fr San Benito 5:46.63

3 Sara Rianda So San Benito 5:49.63

4 Brenda Salvador Fr Alisal 5:51.12

5 Cristina Villalobos So Salinas 5:53.72

6 Sumeet Mudahar So Notre Dame 5:54.92

7 Stephanie Castro Jr Salinas 5:59.24

8 Anne Donahoe So Gilroy 6:07.80

9 Stephanie Blalock So Salinas 6:18.47

Girls 3200 Meter Run Junior Varsity

================================================================

MEET: R 12:21.20 5/8/2007 Kristina Vasquez, San Benito

Name Year School Finals

================================================================

1 Grace Tobias Fr San Benito 12:39.77

2 Brenda Salvador Fr Alisal 12:42.95

3 Stephanie Castro Jr Salinas 12:49.93

4 Rosita Uriostegui Fr North Salinas 12:52.07

5 Sumeet Mudahar So Notre Dame 13:13.11

6 Jocelyn Gonzalez Fr Salinas 13:33.84

7 Stephanie Blalock So Salinas 13:37.47

8 Lanie Ricketts Jr Salinas 13:43.02

9 Sara Rianda So San Benito 13:48.88

10 Elizabeth Moreno Jr San Benito 14:02.75

11 April Deutschle Jr Salinas 14:14.81

12 Karina Rey Jr Alisal 14:35.80

13 Emily Kovach Fr San Benito 15:18.44

14 Jacqueline Martin Fr San Benito 15:18.54

Girls 100 Meter Hurdles Junior Varsity

================================================================

MEET: R 18.24 5/10/2006 Victoria Lis, Salinas

Name Year School Finals

================================================================

1 Klare Nichols Fr Notre Dame 18.04R

2 Averi Papazian So Salinas 18.22R

3 Reyna Burzota Fr Gilroy 18.64

4 Chelsea Hill Fr Gilroy 19.06

5 Ariana Montes Fr Salinas 20.39

6 Lizzie Prader Fr Salinas 20.95

7 Alexandria Snowden So Salinas 21.13

8 Haley Land Fr Salinas 21.63

— Mariel Busch Fr Notre Dame FS

Girls 300 Meter Hurdles Junior Varsity

================================================================

MEET: R 52.74 5/11/2007 Kylie Knoles-Barnett, Salinas

Name Year School Finals

================================================================

1 Chelsea Hill Fr Gilroy 51.16R

2 Averi Papazian So Salinas 52.13R

3 Lizzie Prader Fr Salinas 52.32R

4 Mariel Busch Fr Notre Dame 52.46R

5 Alexandria Snowden So Salinas 52.97

6 Klare Nichols Fr Notre Dame 54.59

7 Julia Ashen Fr North Salinas 55.21

8 Ariana Montes Fr Salinas 57.43

9 Haley Land Fr Salinas 58.31

Girls 4×100 Meter Relay Junior Varsity

================================================================

MEET: R 54.21 5/9/2007 North Salinas

School Finals

================================================================

1 San Benito (Hollister) 53.04R

2 Gilroy 53.55R

3 North Salinas 55.13

4 Salinas 55.34

5 Alisal 57.76

— Notre Dame (Salinas) DQ

Girls 4×400 Meter Relay Junior Varsity

================================================================

MEET: R 4:28.18 5/11/2007 Salinas

School Finals

================================================================

1 Notre Dame (Salinas) 4:26.74R

2 Salinas 4:28.29

3 San Benito (Hollister) 4:30.63

4 Alisal 4:36.52

5 North Salinas 4:40.20

Girls High Jump Junior Varsity

================================================================

MEET: R 5-01 5/11/2007 Jordan Sidor, Salinas

Name Year School Finals

================================================================

1 Taylor Shaut Fr Gilroy 4-08.00

2 Marika Liem Fr San Benito 4-08.00

3 Taryn Winfield So North Salinas 4-08.00

4 Angela Rivelli Fr Notre Dame 4-08.00

5 Averi Papazian So Salinas 4-06.00

6 Julia Ashen Fr North Salinas 4-06.00

7 Mariel Busch Fr Notre Dame 4-06.00

8 Rachel Roberts Jr Notre Dame 4-00.00

Girls Pole Vault Junior Varsity

================================================================

MEET: R 10-06 5/6/2008 Melissa Sandoval, San Benito

Name Year School Finals

================================================================

1 Melissa Sandoval Sr San Benito 10-06.00R

2 Lily Vaughn So Salinas 7-00.00

2 Jordan Cotton Fr Salinas 7-00.00

2 Alexandria Snowden So Salinas 7-00.00

5 Sydney Busch So Notre Dame 7-00.00

5 Lanie Ricketts Jr Salinas 7-00.00

7 Alanna Vuong So North Salinas 6-06.00

7 Jessica Cook Fr San Benito 6-06.00

9 Marika Liem Fr San Benito 6-06.00

9 Lizzie Prader Fr Salinas 6-06.00

9 Lucy Kurzava Fr Notre Dame 6-06.00

9 Sarah Lewington Fr Salinas 6-06.00

13 Alina Doyle Fr North Salinas 6-00.00

13 Laura Ackerman Fr North Salinas 6-00.00

13 Nicole Yost Fr San Benito 6-00.00

13 Victoria Cervantes Fr North Salinas 6-00.00

— Maria Ramirez Fr Notre Dame NH

— Alexandria Leavenworth Jr Notre Dame NH

— Paige Gilbert Fr San Benito NH

Girls Long Jump Junior Varsity

================================================================

MEET: R 14-10.25 5/11/2007 Huma Moheyuddin, Notre Dame

Name Year School Finals

================================================================

1 Huma Moheyuddin Jr San Benito 15-01.00R

2 Julia Ashen Fr North Salinas 14-09.50

3 Lily Vaughn So Salinas 14-07.25

4 Jacklyn Whitehead Jr San Benito 14-03.25

5 Jordan Cotton Fr Salinas 14-01.50

6 Ellen Yamaski Fr North Salinas 14-00.25

7 Averi Papazian So Salinas 13-08.50

8 Klare Nichols Fr Notre Dame 13-07.50

9 Raquel Lopez Fr Notre Dame 13-02.25

Girls Triple Jump Junior Varsity

================================================================

MEET: R 32-05 5/13/2006 Jackie Lee, Salinas

Name Year School Finals

================================================================

1 Stephanie Martinez So Gilroy 31-02.25

2 Huma Moheyuddin Jr San Benito 31-01.25

3 Ellen Yamaski Fr North Salinas 31-01.00

4 Jordan Cotton Fr Salinas 30-03.50

5 Jacklyn Whitehead Jr San Benito 30-02.00

6 Klare Nichols Fr Notre Dame 30-00.25

7 Brittany Soza Sr San Benito 28-10.75

8 Arielle Rianda Jr San Benito 28-07.25

9 Hina Moheyuddin Fr San Benito 27-09.50

Girls Shot Put Junior Varsity

================================================================

MEET: R 33-02 5/11/2007 Adrianna Ponce, North Salinas

Name Year School Finals

================================================================

1 Tender Anderson Jr North Salinas 30-04.50

2 Lexie Kramm So Salinas 30-04.00

3 Caitlin Sherwood So Salinas 30-00.25

4 Tiffany Wilson So San Benito 28-03.25

5 Audra Boyd Sr San Benito 27-07.00

6 Alexandria Leavenworth Jr Notre Dame 26-02.75

7 Deborah Goldman Fr Salinas 25-01.00

8 Bianca Gonzalez So North Salinas 24-11.50

9 Mayra Garcia Jr Alisal 23-07.00

Girls Discus Throw Junior Varsity

================================================================

MEET: R 106-08 5/14/2003 Sierra Barozza, Gilroy

Name Year School Finals

================================================================

1 Caitlin Sherwood So Salinas 93-03

2 Audra Boyd Sr San Benito 90-05

3 Candace McWhinnie Jr San Benito 84-11

4 Tender Anderson Jr North Salinas 82-08

5 Lexie Kramm So Salinas 82-05

6 Alexandria Leavenworth Jr Notre Dame 78-10

7 Arianna Manriquez So North Salinas 72-00

8 Bianca Gonzalez So North Salinas 69-07

— Tianna Huddleston Fr Gilroy FOUL

Boys 100 Meter Dash Varsity

================================================================

MEET: R 10.71 5/15/2004 Ronnie Drummer, North Salinas

Name Year School Finals

================================================================

1 Peter Guenther Jr Gilroy 11.24

2 Tyler Calhoun Sr Everett Alvarez 11.33

3 Connor Farotte Sr Palma 11.41

4 Travis Reyes Sr Gilroy 11.41

5 Chris Koroluk Sr San Benito 11.46

6 Jacob Jones Jr Everett Alvarez 11.56

7 Mike Skinner Jr Everett Alvarez 11.58

8 Mitchell Cook Jr San Benito 11.66

9 Michael Grayson Sr North Salinas 11.94

Boys 200 Meter Dash Varsity

================================================================

MEET: R 21.86 5/15/2004 Ronnie Drummer, North Salinas

Name Year School Finals

================================================================

1 Connor Farotte Sr Palma 22.69

2 Ryan Shorey Jr San Benito 22.70

3 Travis Reyes Sr Gilroy 23.02

4 Eric Garcia Sr Salinas 23.03

5 Tyler Calhoun Sr Everett Alvarez 23.04

6 John Bonano Sr Palma 23.31

7 Jamil Taylor Sr San Benito 23.41

8 Benny Lopez Sr Everett Alvarez 23.46

9 Michael Grayson Sr North Salinas 24.02

Boys 400 Meter Dash Varsity

================================================================

MEET: R 49.15 5/11/2007 Andrew Reyes, Palma

Name Year School Finals

================================================================

1 Ryan Shorey Jr San Benito 50.14

2 John Bonano Sr Palma 51.53

3 Eric Garcia Sr Salinas 51.58

4 Nik Soza Jr San Benito 52.24

5 Silas DeVries Sr San Benito 52.28

6 Benny Lopez Sr Everett Alvarez 52.49

7 Matt Battaglia Jr Salinas 53.03

8 Dylan Lee Jr Palma 53.61

Boys 800 Meter Run Varsity

================================================================

MEET: R 1:58.33 5/14/2003 Ryan O’Connell, Salinas

Name Year School Finals

================================================================

1 David Perez So Salinas 1:59.80

2 Chris Gobell So Salinas 2:00.95

3 Matt Huntington Sr Palma 2:01.14

4 Richie Garban Sr North Salinas 2:02.40

5 Aaron Smith Sr San Benito 2:02.87

6 Eddie Ruana Fr Everett Alvarez 2:03.77

7 ian Bambrick Jr San Benito 2:04.20

8 Robert Anderson Jr Salinas 2:07.27

9 Jesus Moreno Sr North Salinas 2:08.74

Boys 1600 Meter Run Varsity

================================================================

MEET: R 4:26.59 5/15/2004 Jonathan Rivera, San Benito

Name Year School Finals

================================================================

1 Derek Pesta Sr Gilroy 4:33.15

2 Frankie Rivera Jr San Benito 4:37.05

3 Robert Anderson Jr Salinas 4:39.56

4 Jose Castillo Fr San Benito 4:40.31

5 Eddie Guzman Fr San Benito 4:43.00

6 Greg Johnson Jr Palma 4:45.08

7 Luis Romero So North Salinas 4:46.98

8 Antonio Venegas Jr North Salinas 4:52.74

Boys 3200 Meter Run Varsity

================================================================

MEET: R 9:24.66 5/11/2007 Diego Estrada, Alisal

Name Year School Finals

================================================================

1 Diego Estrada Sr Alisal 9:15.13R

2 Tyre Johnson Jr Palma 9:48.29

3 Derek Pesta Sr Gilroy 10:01.73

4 Ruben Mendoza Jr Salinas 10:09.32

5 Frankie Rivera Jr San Benito 10:13.81

6 Jose Castillo Fr San Benito 10:15.59

7 Eddie Guzman Fr San Benito 10:21.46

8 Alex Wutke Jr Palma 10:22.62

9 Brian Rangel-Juarez Jr Salinas 10:28.35

10 David Perez So Salinas 10:30.19

11 Cristian Ponce Jr Salinas 10:30.52

12 Agustin Serafio Sr Gilroy 10:39.85

13 Juan Serrano Jr Salinas 10:42.00

14 Luis Romero So North Salinas 10:45.37

15 Antonio Venegas Jr North Salinas 10:46.66

16 Pedro Reyes Jr Salinas 10:57.13

17 Miguel Gutierrez Jr North Salinas 11:01.83

18 Juan Mejia Jr North Salinas 11:08.96

19 Nick Taylor Sr North Salinas 11:30.46

20 Dylan Whitmer Sr Gilroy 11:51.22

21 TJ Dawson Sr San Benito 12:16.59

Boys 110 Meter Hurdles Varsity

================================================================

MEET: R 14.99 5/11/2005 L. J. Lumpkin, Palma

Name Year School Finals

================================================================

1 Austin Schmidt Sr San Benito 15.20

2 John Prader Jr Salinas 15.31

3 Evan McFadden Jr San Benito 15.33

4 Peter Guenther Jr Gilroy 15.35

5 AJ Layson Sr Palma 16.06

6 Jesse Suarez Sr Alisal 16.24

7 Tyler Hill Jr Gilroy 16.68

8 Matt Flores Sr San Benito 17.00

9 Mark Collins-Vasquez Sr Salinas 17.04

Boys 300 Meter Hurdles Varsity

================================================================

MEET: R 39.48 5/14/2003 Scott Sierra, Palma

Name Year School Finals

================================================================

1 Mike Skinner Jr Everett Alvarez 39.46R

2 Austin Schmidt Sr San Benito 40.03

3 Peter Guenther Jr Gilroy 40.79

4 Anthony Scholl Sr Salinas 41.15

5 John Prader Jr Salinas 41.70

6 Tyler Hill Jr Gilroy 41.74

7 Jesse Suarez Sr Alisal 41.93

8 AJ Layson Sr Palma 42.11

9 Evan McFadden Jr San Benito 43.82

Boys 4×100 Meter Relay Varsity

================================================================

MEET: R 42.60 5/13/2006 Palma

School Finals

================================================================

1 Everett Alvarez 43.14

2 Gilroy 43.48

3 San Benito (Hollister) 43.48

4 Palma 43.80

5 North Salinas 44.61

6 Salinas 44.91

7 Alisal 46.12

Boys 4×400 Meter Relay Varsity

================================================================

MEET: R 3:27.43 5/11/2007 Palma

School Finals

================================================================

1 Everett Alvarez 3:26.16R

2 San Benito (Hollister) 3:26.49R

3 Palma 3:27.58

4 Salinas 3:27.92

5 North Salinas 3:34.90

6 Alisal 3:35.79

7 Gilroy 3:46.50

Boys High Jump Varsity

================================================================

MEET: R 6-04 5/14/2003 Danny Brooks, San Benito

Name Year School Finals

================================================================

1 Marvin Milligan Sr Alisal 6-02.00

2 William Welch Jr Everett Alvarez 6-00.00

3 Mark Collins-Vasquez Sr Salinas 5-10.00

4 Jamil Taylor Sr San Benito 5-10.00

5 Donte Mosley Jr North Salinas 5-10.00

6 Chris Benavente So Palma 5-08.00

7 Matt Flores Sr San Benito 5-08.00

8 Willie Evans Jr San Benito 5-06.00

— Andrew Asuncion Sr North Salinas NH

Boys Pole Vault Varsity

================================================================

MEET: R 15-05 5/13/2006 Todd Merrigan, San Benito

Name Year School Finals

================================================================

1 Alex Bassi Jr Palma 13-00.00

2 Brian Gonzalez Sr San Benito 12-00.00

3 Josh Godbout Jr San Benito 11-00.00

4 Chris Krentz Jr Salinas 11-00.00

5 Steven Voung Jr North Salinas 10-06.00

6 Weston Harlan Sr Gilroy 10-06.00

— Nathan Napolitano Jr North Salinas NH

— Phil Ballesteri Jr Palma NH

— Sam Foster Jr Salinas NH

— Jeff Dempler Sr Gilroy DQ

Boys Long Jump Varsity

1 Austin Schmidt Sr San Benito 21-02.00

2 Jamil Taylor Sr San Benito 21-01.50

3 Chris Koroluk Sr San Benito 20-11.00

================================================================

MEET: R 22-06.25 5/11/2007 Andrew Reyes, Palma

Name Year School Finals

================================================================

1 Austin Schmidt Sr San Benito 21-02.00

2 Jamil Taylor Sr San Benito 21-01.50

3 Chris Koroluk Sr San Benito 20-11.00

4 Madison Calder Jr Palma 20-04.50

5 William Welch Jr Everett Alvarez 20-00.00

6 Salvador Coronado Sr Alisal 19-09.25

7 Marvin Milligan Sr Alisal 19-08.00

8 Josh Bryant Sr San Benito 19-01.50

9 Dylan Lee Jr Palma 18-10.50

Boys Triple Jump Varsity

================================================================

MEET: R 45-10.75 5/14/2003 Steven Bianchi, San Benito

Name Year School Finals

================================================================

1 Donte Mosley Jr North Salinas 42-03.50

2 Josh Bryant Sr San Benito 41-03.00

3 Chris Koroluk Sr San Benito 41-02.00

4 Kenneth Fernandez Jr Alisal 41-00.50

5 Madison Calder Jr Palma 40-09.75

6 Salvador Coronado Sr Alisal 40-06.50

7 Jacob Jones Jr Everett Alvarez 39-03.00

8 Andrew Asuncion Sr North Salinas 38-02.00

9 Willie Evans Jr San Benito 37-09.00

Boys Shot Put Varsity

================================================================

MEET: R 53-09 5/11/2005 Robert Best, Gilroy

Name Year School Finals

================================================================

1 Ian Quiros Sr North Salinas 50-04.50

2 Anthony Zamora Jr North Salinas 47-11.00

3 Wade Jacobson Sr San Benito 46-09.75

4 Paul Marcroft Jr Palma 44-00.50

5 Daniel Jimenez Sr Alisal 43-01.00

6 Michael Murphy So San Benito 42-08.00

7 Scott Phillips Sr Salinas 41-10.50

8 Frank Herrera Sr North Salinas 41-02.00

9 Hunter Baird Jr Palma 40-09.50

Boys Discus Throw Varsity

================================================================

MEET: R 173-05 5/8/2007 Cesar Puga, Alisal

Name Year School Finals

================================================================

1 Chris Bandy Sr North Salinas 143-11

2 Frankie Martinez So San Benito 141-02

3 Scott Phillips Sr Salinas 129-11

4 Ian Quiros Sr North Salinas 129-11

5 Daniel Jimenez Sr Alisal 128-07

6 Matt Cole Jr Salinas 128-06

7 Frank Herrera Sr North Salinas 127-11

8 Tyler Jensen Sr North Salinas 119-05

9 Michael Murphy So San Benito 119-03

Boys 100 Meter Dash Junior Varsity

================================================================

MEET: R 11.51 5/14/2003 Brandon Cortez, Gilroy

Name Year School Finals

================================================================

1 David Perez So Gilroy 12.23

2 Osiel Lopez So Alisal 12.23

3 Ronald Short Fr Gilroy 12.32

4 Mychael Muro So Palma 12.34

5 Brandyn Crosby So Salinas 12.37

6 John Osborne Fr Palma 12.40

7 Kenny Olivas So Salinas 12.47

8 Andrew Macias So Alisal 12.55

9 Daniel Donate So Alisal 12.60

Boys 200 Meter Dash Junior Varsity

================================================================

MEET: R 23.17 5/14/2003 Brandon Cortez, Gilroy

Name Year School Finals

================================================================

1 Ty Cabanilla So North Salinas 24.35

2 Brandyn Crosby So Salinas 24.49

3 David Perez So Gilroy 24.75

4 Myles Coleman Fr Salinas 24.84

5 Ronald Short Fr Gilroy 25.02

6 Osiel Lopez So Alisal 25.04

7 Cole Gabbert So Salinas 25.25

8 Matthew Sosa So Gilroy 25.32

9 Jacob Singley Fr Salinas 25.36

Boys 400 Meter Dash Junior Varsity

================================================================

MEET: R 52.74 5/13/2006 Steven Heisey, Gilroy

Name Year School Finals

================================================================

1 Myles Coleman Fr Salinas 54.46

2 Matthew Sosa So Gilroy 54.56

3 Cole Gabbert So Salinas 54.58

4 Ty Cabanilla So North Salinas 54.62

5 Oscar Guijosa Fr Alisal 56.97

6 Shaun Camcam Fr Palma 57.75

7 Andrew Turner Fr San Benito 58.99

8 Matthew Garcia So Salinas 60.10

Boys 800 Meter Run Junior Varsity

================================================================

MEET: R 2:06.05 5/11/2007 Chris Gobell, Salinas

Name Year School Finals

================================================================

1 Christian Ortega So Salinas 2:05.63R

2 Max Bell Fr Salinas 2:07.62

3 Juan Velsasquez So Gilroy 2:09.32

4 Jeremy Chase So San Benito 2:10.97

5 Arturo Cabrera So Alisal 2:11.71

6 Chris Dy Fr Palma 2:13.00

7 Justin Rendon Fr San Benito 2:13.04

8 Josh Brooks So San Benito 2:15.31

Boys 1600 Meter Run Junior Varsity

================================================================

MEET: R 4:41.75 5/11/2007 Robert Anderson, Salinas

Name Year School Finals

================================================================

1 Max Bell Fr Salinas 4:41.71R

2 Chris D’Arrigo So Palma 4:45.72

3 Juan Velsasquez So Gilroy 4:48.94

4 Christian Ortega So Salinas 4:52.81

5 Diego Escobar Fr Alisal 4:56.89

6 Angel Ramos So Alisal 4:57.49

7 Thomas Scaglione So Palma 4:57.82

8 Tim Williams Fr Gilroy 4:58.46

9 Miguel Soria Fr Palma 4:58.93

Boys 3200 Meter Run Junior Varsity

================================================================

MEET: R 10:32.08 5/15/2100 Jeff Spencer, San Benito

Name Year School Finals

================================================================

1 Tim Williams Fr Gilroy 10:33.93

2 Max Bell Fr Salinas 10:48.08

3 Diego Escobar Fr Alisal 10:58.64

4 Chris D’Arrigo So Palma 11:05.56

5 Guillermo Cuevas Fr North Salinas 11:09.67

6 Ethen Shaw So Palma 11:13.27

7 Miguel Soria Fr Palma 11:19.36

8 Jorge Aguilar Fr San Benito 11:25.33

9 Cristian Soratos So Salinas 11:28.79

10 Danny Vasquez Fr San Benito 11:35.47

11 Patrick Collins So Gilroy 11:47.47

12 Curtis Rodriguez Fr San Benito 11:58.92

13 Juan Lozoya So Salinas 12:14.11

14 Miguel Sanchez Fr Everett Alvarez 12:16.32

15 David Santana Fr Salinas 12:38.58

16 Alejandro Sanchez Fr Salinas 12:40.02

Boys 110 Meter Hurdles Junior Varsity

================================================================

Name Year School Finals

================================================================

1 John Andrus So Palma 17.08

2 Vincent Montecarlos So Alisal 17.80

3 Eric Martinez Fr Gilroy 18.37

4 Scott Medina Fr San Benito 18.49

5 Patrick Donnelly Fr Palma 19.37

6 Jayjoel Fernandez Fr San Benito 21.36

7 Phillip Bezouska Fr Salinas 21.66

8 Israel Barajas So North Salinas 21.77

9 Kyle Pelot So North Salinas 22.74

Boys 300 Meter Hurdles Junior Varsity

================================================================

MEET: R 42.98 5/11/2007 Tyler Hill, Gilroy

Name Year School Finals

================================================================

1 Vincent Montecarlos So Alisal 44.09

2 John Andrus So Palma 44.79

3 Scott Medina Fr San Benito 46.53

4 Patrick Donnelly Fr Palma 46.80

5 Kenny Olivas So Salinas 46.90

6 Justin Livingston Fr North Salinas 49.16

7 Phillip Bezouska Fr Salinas 51.45

8 Jayjoel Fernandez Fr San Benito 51.56

Boys 4×100 Meter Relay Junior Varsity

================================================================

MEET: R 45.70 5/14/2003 Gilroy

School Finals

================================================================

1 Alisal 46.51

2 Palma 47.11

3 Gilroy 47.28

4 Salinas 47.65

5 Everett Alvarez 47.98

6 North Salinas 48.79

7 San Benito (Hollister) 49.81

Boys 4×400 Meter Relay Junior Varsity

================================================================

MEET: R 3:35.10 5/11/2007 Alisal

School Finals

================================================================

1 Salinas 3:41.74

2 Gilroy 3:43.60

3 Alisal 3:46.28

4 Palma 3:49.70

5 San Benito (Hollister) 3:50.10

6 North Salinas 3:53.06

Boys High Jump Junior Varsity

================================================================

MEET: R 5-06 5/14/2003 Ian Whitely, San Benito

Name Year School Finals

================================================================

1 Patrick Donnelly Fr Palma 5-08.00R

2 Jacob Singley Fr Salinas 5-06.00R

3 Phillip Bezouska Fr Salinas 5-06.00R

4 Robert Lopez Fr Palma 5-06.00R

5 Kyle Pelot So North Salinas 5-06.00R

6 Kenneth Benedictos Fr North Salinas 5-02.00

7 Ralph (Damien) Herrera Fr North Salinas 5-02.00

8 Dustin Franco So San Benito 5-00.00

9 Isiah King So Alisal 4-10.00

Boys Pole Vault Junior Varsity

================================================================

MEET: R 12-03 5/15/2004 Josh Schroder, San Benito

Name Year School Finals

================================================================

1 Phillip Bezouska Fr Salinas 9-06.00

2 Eddie Valencia Fr San Benito 9-06.00

3 Jaime Palomera So Gilroy 9-06.00

4 Mitchell Wright So Gilroy 9-00.00

4 Ernie Camacho So San Benito 9-00.00

6 Lucio Ramirez So Alisal 8-06.00

7 Guadalupe Barajas Fr North Salinas 8-06.00

7 Israel Barajas So North Salinas 8-06.00

7 Eric Martinez Fr Gilroy 8-06.00

10 Joe Corner So Palma 8-00.00

10 Andrew Eitoku Fr Salinas 8-00.00

12 Dagoberto Pina Fr North Salinas 7-06.00

Boys Long Jump Junior Varsity

================================================================

MEET: R 19-10 5/14/2003 Ben Bradford, Salinas

Name Year School Finals

================================================================

1 Oscar Pearsons Fr Alisal 18-08.75

2 John Andrus So Palma 18-05.00

3 Brandyn Crosby So Salinas 18-04.50

4 Kenneth Benedictos Fr North Salinas 18-00.25

5 David Perez So Gilroy 17-05.00

6 John Osborne Fr Palma 17-04.00

7 Dustin Franco So San Benito 16-06.75

8 Danny Brock Fr Palma 16-05.25

9 Jayjoel Fernandez Fr San Benito 15-10.00

Boys Triple Jump Junior Varsity

================================================================

MEET: R 40-02 5/11/2005 Kaleb Singleton, North Salinas

Name Year School Finals

================================================================

1 Oscar Pearsons Fr Alisal 40-11.50R

2 Kenneth Benedictos Fr North Salinas 38-03.00

3 Anthony Galpon-Olivas So Salinas 36-05.00

4 Danny Brock Fr Palma 35-05.00

5 Oscar Guijosa Fr Alisal 35-04.50

6 Cole Gabbert So Salinas 35-04.50

7 John Duong Fr North Salinas 35-03.00

8 John Osborne Fr Palma 34-07.00

9 Michael Saccone Fr Gilroy 34-05.50

Boys Shot Put 10 lb Junior Varsity

================================================================

MEET: R 48-00 5/14/2003 Robert Best, Gilroy

Name Year School Finals

================================================================

1 Guillermo Vasquez So North Salinas 42-07.50

2 Alejandro Padron Fr Salinas 42-07.25

3 Weston Hawkins Fr Salinas 42-02.00

4 Roland Sanchez So Everett Alvarez 41-09.00

5 Christian Villicana So Salinas 39-11.50

6 Alexi Aguilar So Alisal 38-00.50

7 Gerardo Torres So Alisal 37-05.00

8 Andrew Scarr So Salinas 36-11.50

9 Ralph (Damien) Herrera Fr North Salinas 36-04.50

Boys Discus Throw Junior Varsity

================================================================

MEET: R 137-11 5/14/2003 Robert Best, Gilroy

Name Year School Finals

================================================================

1 Weston Hawkins Fr Salinas 118-09

2 Mischo Morrison So North Salinas 111-08

3 Alexi Aguilar So Alisal 108-04

4 Alejandro Padron Fr Salinas 107-10

5 Chima Ikema Fr Gilroy 106-09

6 Guillermo Vasquez So North Salinas 101-00

7 Christian Villicana So Salinas 92-09

8 Gerardo Torres So Alisal 92-01

9 Roland Sanchez So Everett Alvarez 88-02

Leave your comments