Dozens of awards farmed out to Adams 4-H

Gilroy's Future Farmers of America, Adams 4-H, competed at the

The Adams 4-H of Gilroy walked away from the Santa Clara County
Youth Fair last week with a truckload of ribbons and awards. See
how they did here.
The Adams 4-H of Gilroy walked away from the Santa Clara County Youth Fair last week with a truckload of ribbons and awards.

2011 Santa Clara County Fair Market Goat Show

Market Class Results

4H Champion Market Goat

– Jake Miller

4H Reserve Champion Market Goat

– Nick Funke

2011 Santa Clara County Fair Reserve Supreme Champion Market Goat

– Jake Miller

SHOWMANSHIP RESULTS

Beginning 4-H Market Goat Showmanship

– 1st Kellen McDevitt

– 2nd Jake Miller

Novice 4-H Market Goat Showmanship

-1st Kellen McDevitt

– 2nd Nick Funke

– 3rd Jake Miller

Advanced 4-H Market Goat

-2nd Kellen McDevitt

Bred & Fed

Reserve Champion Bred and Fed Champion

– Jake Miller

2011 Santa Clara County Fair Market Lamb Show

– Kate Miller

Santa Clara County 4-H Reserve Champion Market Lamb

– Breeauna Groves

Showmanship Results

Beginning 4-H Market Lamb Showmanship

– 1st Jake Miller

– 2nd Derick Heninger

– 3rd Lauren McDevitt

– 4th Kellen McDevitt

– 7th Kennedy Heninger

Novice 4-H Market Lamb Showmanship

– 1st Jake Miller

– 2nd Lauren McDevitt

– 3rd Nick Funke

– 4th Derick Heninger

– 5th Savannah Arnbrister

Advanced 4-H Showmanship Market Lambs

– 1st Kate Mille

– 2nd Breeauna Groves

– 3rd Jake Miller

– 5th Lauren McDevitt

Champion Bred and Fed Market Lamb

– Kate Miller

Reserve Champion Bred and Fed Market Lamb

– Breeauna Groves 4-H Swine (Wednesday)

Kennedy Heninger and Kenny McDevitt were weight champions

1st place Pen of Three

Showmanship

– Jake Miller 1st place Beginning Showmanship, 2nd Place Novice Showmanship, 4th place Advanced showmanship

– Lauren McDevitt 3rd Place Beginning Showmanship

– Beth Funke 4th place Beginning Showmanship

– Alana Pere 5th place Beginning Showmanship

– Derik Heninger—6th place Beginning Showmanship

– Carson Gilroy—7th place Beginning Showmanship

– Kenny McDevitt—3rd Place Novice Showmanship, 6th place Advanced Showmanship

4-H Dog (Monday)

4-H Dog Sub Novice Obedience

– Nick Funke—2nd Place

– Beth Funke—3rd Place

4-H Dog Showmanship

– Kennedy Heninger 3rd Place Beginning Showmanship

– Nick Funke 1st Place Novice Showmanship, 2nd Place Advanced Showmanship

– Beth Funke 3rd Place Novice Showmanship

4-H Rabbits

4-H Rabbit Showmanship

– Carson Gilroy 1st Place Beginning Showmanship

– Cameron Gilroy 2nd Place Beginning Showmanship

– Carson Gilroy 1st Place Novice Showmanship

– Cameron Gilroy 3rd Place Novice Showmanship

– Greysen Gilroy- 1st Place Advanced Showmanship

– Carson Gilroy 2nd Advanced Showmanship

– Cameron Gilroy 4th Place Advanced Showmanship

4-H Rabbit Judging

– Greyson Gilroy –Best of Breed Havanna

– Greyson Gilroy–Best in Show

– Greyson Gilroy– Best Opposite Sex of Breed Havanna

– Jasmine Beyer Best of Breed Thrianta

Leave your comments